امروز سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷

280 مرکز فرهنگی در خراسان شمالی فعال است شنبه ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۱:۱۸


280 مرکز فرهنگی در خراسان شمالی فعال است تعداد بازدید: ۲۴۳

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در استان خراسان شمالی 280 مرکز فرهنگی دیگر اعم از مؤسسات فرهنگی، آموزشگاه های آزاد هنری، نشریه ها ، انجمن های فرهنگی هنری در حال فعالیت هستند
 
 
 
 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان طلاب، آقای فرخنده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی در گردهمایی طلاب و فضلای استان خراسان شمالی ابراز کرد: قطعاً این برنامه و جلساتی از این دست که میتواند تداوم داشته باشد یک فضایی را برای گتفگو، تبادل نظر، تفاهم و در نتیجه همکاری و همافزایی را فراهم میکند.
 
 
 
وی ادامه داد: گسترهی کاری فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار وسیع است و شامل همه فعالیتهایی که در مجموعه نهاد کتابخانههای عمومی، اداره کل اوقاف و امور خیریه، بخشی از فعالیتهای حج و زیارت، دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد همه از خانواده فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب میشوند.
 
 
 
فرخنده اظهار داشت: نکته ای که باید به آن اشاره کنیم اهمیت و تأثیرگذاری فرهنگ و ارشاد اسلامی به لحاظ صدور مجوزهای فرهنگی و هنری است که در بخشهای مختلف صادر میشود.
 
 
 
 وی ادامه داد: در استان خراسان شمالی 361 کانون فرهنگی هنری مسجد داریم که نسبت به برنامه پنجم که گفته بود، یکچهارم مساجد شهری دارای کانون های فرهنگی هنری مساجد هستند، جلوتر هستیم که 24560 عضو از میان جوانان دارد و 220 کتابخانه در مساجد استان دایر شده است که 19200 نفر عضو کتابخانه هستند و 505 مسجد تحت پوشش تلاوت نور هست.
 
 
 
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: کانونهای فرهنگی هنری مساجد در 32 موضوع فرهنگی هنری فعالیت میکنند و در استان ما هم در برخی از طرح ها به صورت متمادی بخصوص در اجرای طرح چهرهبهچهره درخشیدهاند که 19 برنامه قرآنی توسط این مراکز اجرا میشود.
 
 
 
 فرخنده اظهار داشت: با توجه به اینکه دولت نگاه بسیار ویژهای به بحث فعالیت های مذهبی و دینی دارد ما جزء اولین استانهایی هستیم که اعتبارات عمرانی هم به کانونهای فرهنگی هنری مساجدمان اختصاص پیدا کرده است و در سال گذشته برای اولین بار 150میلیون تومان تخصیص پیدا کرد که امسال این مبلغ به 200میلیون تومان افزایش پیدا میکند یک شروع است که ما مطمئنیم که در آینده رشد بیشتری خواهد داشت.
 
 
 
وی ادامه داد: فرهنگ و ارشاد اسلامی در ماه مبارک رمضان نمایشگاههای قرآن و عترت را برگزار میکند امسال جشن رمضان را در همهی شهرستانها برگزار خواهد کرد، 22 طرح برهانی از سال 1393 تا به الان در دبیرخانه شورای هماهنگی و ترویج فرهنگ قرآنی به تصویب و اجرا رسیده است و همایشهای علمی پژوهشی برهان، همایش علمی پژوهشی برهان در فرهنگ عامه، جزء برنامههای شاخصی بوده است که سه سال در استان خراسان شمالی برگزار شده است.
 
 
 
 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در استان خراسان شمالی 280 مرکز فرهنگی دیگر اعم از مؤسسات فرهنگی، آموزشگاههای آزاد هنری، نشریهها ، انجمنهای فرهنگی هنری در حال فعالیت هستند، در برنامه ششم توسعه هم بحث تسریع و تسهیل در صدور مجوزهای فرهنگی به عنوان یک اصل و یک راهبرد پیگیری می خواهند شد،
 
 
 
وی اظهار داشت: آن چیزی که مجمع نظر هست این است که به سمت مشارکت اجتماعی بیشتر برویم تا بتوانیم زمینهای را فراهم بکنیم در فرهنگ و ارشاد اسلامی که مردم، جامعهی فرهنگی هنری بتوانند در تصمیمسازی و تصمیمگیری فعالیتهای فرهنگی هنری نقش فعال داشته باشند.
 
 
 
 وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب گفت: مقام معظم رهبری فرمودند که تئاتر، یک منبر است و ما هم در عصر مدرن و در دنیای جدید باید بدنبال منبرهای نوین و مدرنی باشیم و سینما، تئاتر و هنرهای تصویری، دینای امروز دنیایی که فهم، ذهن و درک انسان معاصر به تصرف تصویر درآمده است و ما از این امکانات باید استفاده کنیم تا بتوانیم ارزشهای دینی و اسلامی خودمان را به خوبی منتقل بکنیم.
 
 
 
وی تصریح کرد: در استان خراسان شمالی ظرفیتهای خوب هنری وجود دارد و قابل سرمایهگذاری هستند و هنر بومی و محلی ما زبان هنر استانی، زبان جهانی است که باز هم این یک فرصتی است که میتواند ارزشهای را منتقل کند. زمینه همکاری علما با آموزش و پرورش در خراسان شمالی وجود دارد
 
 
مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان شمالی عنوان کرد: آموزش و پرورش زمینه حضور علما و فضلا را در حوزه های علمیه و همینطور زمینه  رشد و بالندگی را برای دانشمندان علوم پایه و مسائل مختلف علمی را فراهم می کند.
 
 
 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان طلاب، آقای حاتمی مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان شمالی در گردهمایی طلاب و فضلای استان خراسان شمالی در گزارشی از آموزش و پرورش این استان گفت: آموزش و پرورش خراسان شمالی دارای 160 هزار دانش آموز با 14 هزار همکار فرهنگی، 2 هزار آموزشگاه و 8 هزار کلاس درس در هشت شهرستان داریم.
 
 
 
 وی ادامه داد: ما از نظر پراکندگی روستایی سومین استان هستیم و در جریان باشید که در همه روستاها و مناطق عشایری، مدرسهمان حتی برای یک نفر هم دایر است و تلاش این است که همه دانش آموزان را جذب کلاسهای درسی کنیم به نحوی که ما 8/99 درصد دانشآموزان را در مقطع ابتدایی جذب کردیم و امیدواریم که آن دو درصد باقیمانده هم که با عناوین مختلف با شرایط خاص زندگیشان نمیتوانیم، آنها را  بتوانیم جذب کنیم.
 
 
 
حاتمی با بیان اینکه جایگاه استان خراسان شمالی از نظر علمی جایگاه خوبی است، تصریح کرد:  ما رتبه دهم را در کشور داریم که از بین گروههای علوم تجربی، ریاضی و علوم انسانی ما در کنکور سراسری رتبه دهم کشور را داریم و همانگونه که مستحضرید آموزش و پرورش تنها نهادی است که هر ماه، بصورت موظف جلسات شورای آموزش و پرورش در سطح شهرستانها با ریاست فرمانداران ، در سطح استان با ریاست جناب آقای استاندار و حضور امامجمعه محترم و اعضای محترم، نمایندگان انجمن اولیا و مربیان جلساتی تشکیل میشود که کلیه مسائل آموزش و پرورش مورد نقد و بررسی قرار میگیرد.
 
 
 
مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان شمالی عنوان کرد: آموزش و پرورش زمینه حضور علما و فضلا را در حوزه های علمیه و همینطور زمینه رشد و بالندگی را برای دانشمندان علوم پایه و مسائل مختلف علمی را فراهم میکند.
 
 
 
وی افزود: این مؤسسه عظیم فرهنگی که در همه جا پرچم نظام مقدس جمهوری اسلامی را برافراشته میدارد درهمه عرصههای انقلاب اسلامی حضوری فعال داشته است و هرجا روحانیت بزرگوار در صحنههای انقلاب بودند، در کنارشان معلمین ما حضور داشتند.
 
 
 
حاتمی اظهار داشت: معلمان در عرصههای دفاع از انقلاب اسلامی چه در آغاز انقلاب چه در جنگ تحمیلی جزء کسانی بودند که اغلب نیروهای مؤسس نهادهای انقلاب تشکیل دادند به نحوی که فرماندهی محترم سپاه در بجنورد میفرمودند که همیشه در یگان-های رزم، یک سوم نیروهای ما یا دانشآموزان بودند  ویا فرهنگیان و به همین نسبت ما این روش و این روال را ادامه دادیم هم-اکنون نیز ما با برگزاری اردوهای راهیان نور، این ارتباط با حوزه ، ارتباط با علما، ارتباط با ایثار و جنگ وفداکاری را حفظ کردیم چون در همه کاروانهای ما روحانیان محترم حضور دارند.
 
 
 
مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان شمالی خاطرنشان کرد: امیدوارم که خداوند ما را مدیون شهدا نگرداند که ما در مجموعه خودمان، همین الان میتوانیم ادعا بکنیم که یک سوم از همکارانمان همینطور یا رزمنده و ایثارگر و جانبازند یا خانواده-های معظم  آنهایند.
 
 
 
وی ادامه داد: فقط در خراسان شمالی 325 نفر فرزند شهید داریم که اینها خودشان الان معلماند، آمورش و پرورش با همه دستگاهها و نهادها همانطوری که نمونهها را جناب آقای خادمی فرمودند، ما ارتباط کاری داریم اعم از نهادهای انقلابی، نهادهای امنیتی، سیاسی، اجتماعی در همه عرصهها این فعالیتها ادامه دارند، حتی شرکت آب و فاضلاب هم اگر میخواهد بحث صرفهجویی را در جامعه اجرایی بکند با آموزش و پرورش برنامه میگذارد و جلسه دارد و در کارهای فرهنگی که وظیفه ماست .
 
 
 
حاتمی اظهار داشت: در عرصه مسائل علمی و بویژه مسائل اعتقادی من این را عرض کنم موضوع قرآنآموزی الان در آموزش و پرورش از ابتدایی شروع شده یعنی معلمان ما همزمان که حروف الفبا را تدریس میکنند، بحث قرآن و آموزش آن را عملی میکنند و به همین ترتیب تلاش میکنیم علاوه بر اینها دارالقرآنها را هم در کنار فعالیتهای رسمی به صورت غیر رسمی در اوقاف آزاد بچهها فعال نگه داریم.
 
 
 
 
 
وی ادامه داد: یکی از مواردی که لازم است توجه کنید بحث ساخت و سازهای مدارس ماست، ما در هر فرصتی برای جمعآوری کمک برای آموزش و پرورش کمک خواهیم کرد و امیدواریم خیرین مدرسهساز هم در این جمع پیدا کنیم اما این را هم خدمت شما بگویم در سالهای اخیر برنامهریزی که ما کردیم در دولت تدبیر وامید هزار کلاس درس برای مدارس بوده است و تقریباً قریب به اتفاق اینها محقق شده است.       
 
               
 
 حاتمی در پایان گفت: در بحث خیرین مدرسهساز اعتبارات ما نسبت به گذشته دوبرابر شده است امیدواریم که همه این مسائل برای پیشرفت و بهبود استانمان مؤثر واقع بشود و ما با کمک شما علما بتوانیم جامعهای خوب، فرزندانی صالح تحویل مردم عزیزمان که شایسته بهترین خدمات هستند را داشته باشیم.