امروز سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷

15 وقف جدید در حوزه علمیه بجنورد شنبه ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۲:۳۹


15 وقف جدید در حوزه علمیه بجنورد تعداد بازدید: ۲۳۲

جانشین مدیر کل اوقاف خراسان شمالی از ثبت پانزده وقف جدید برای حوزه های علمیه در سطح شهر بجنورد خبر داد.
 
 

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان طلاب، حجت الاسلام و المسلمین آسوده، جانشین اوقاف وامور خیریه استان خراسان شمالی در گردهمایی طلاب و فضلای این استان که در قم برگزار شد با اشاره به اهمیت وقف، گفت: معمولاً شبهاتی وجود دارد که میگویند وقف بعد از انقلاب کمرنگ شده است یعنی مردم کمتر وقف میکنند اتفاقاً بیشترین آماری را که ما داریم، تعداد موقوفات بعد از انقلاب است.

 

وی ادامه داد: امروز وقف نسبت به گذشته افزایش یافته و با توجه به اینکه در زمان طاغوت، موقوفات فروخته شد حضرت امام (ره) فرمودند که بایستی موقوفات به حالت اولیه خودشان برگردند و برگردانده شدند و در حال حاضر در اداره اوقاف و امور خیریه ثبت شده است.

 

 حجت الاسلام و المسلمین آسوده بیان کرد: با توجه به اینکه در زمان گذشته یک قطعه زمینی یا باغی را در حاشیه شهر وقف می-کردند الان در داخل شهر افتاده، تکهها تفکیک شده و رقبات زیادی از آن ایجاد شده است بخاطر همین میگویند مثلاً موقوفه فلانی تعداد زیادی مغازه یا واحد مسکونی دارد، بخاطر همین است که الان مثلاً اگر یک مغازهای را وقف میکنند، قیمتش دومیلیارد تومان هست، ولی قبلاً شاید این باغ خیلی ارزش فعلی را نداشت.

 

جانشین اوقاف وامور خیریه استان خراسان شمالی اظهار داشت: ترویج و تبلیغ در خصوص وقف مشارکتی به این منظور که شما مبلغان عزیز مکانهایی را که تشریف میبرید برای بحث امر تبلیغ، سعی بشود که  در خصوص وقف مشارکتی به این نحو که همه اهالی روستا یا آن بخش یا آن منطقهای که هستید، نیازهای آن منطقه سنجیده شود و همه مردم خودشان بیاییند کمک بکنند و متولی هم خود مردم یا همان منطقه و یا هرکسی که خودشان صلاح میدانند، باشد.

 

وی عنوان کرد: از سه سال پیش که در خدمت شما بزرگواران در اداره اوقاف شهرستان بجنورد بودم، حتی یک وقف برای حوزهی علمیه در بجنورد نداشتیم، یا اگر هم بوده ثبت نشده است ولی تا الان مشاهده وقفی که داریم پانزده وقف برای حوزههای علمیه در سطح شهر، فقط بجنورد گرفته است.

 

حجت الاسلام و المسلمین آسوده افزود: در هر مکانی که میروند مشاوره وقف بدهید چون ما نیازهای روز جامعه را در بخش فرهنگی، مباحث درمانی و سلامت و سایر مباحث احصاء کردیم، بنابراین مشاوره وقف را مردم قطعاً از شما میپذیرند، انشاءالله بتوانیم در این زمینه هم در خصوص وقف برای اعزام مبلغ و روحانیونی که مشرف میشوند برای روستاها که در امر تبلیغ بتوانیم گامهایی را برداریم.

 

حجت الاسلام و المسلمین آسوده گفت: در بحث سرمایهگذاری و اشتغال گام هایی را برداشتیم که امسال پروژههای زیادی را درسطح شهرستان دردهه وقف در سطح شهرستان افتتاح کردیم که در داخل مرکز شهر بجنورد یک موقوفهای که الان در حال حاضر 48 نفر مشغول بکار شدند به شکل مستقیم یا توسط مسئولین استانی افتتاح شده اند و سایر برنامههای دیگری که انجام گرفته شده است.

 

جانشین اوقاف وامور خیریه استان خراسان شمالی اضافه کرد: مباحث فرهنگی، مسابقات قرآن که تنها مسابقات رسمی و بینالمللی در دو مقطع شکوفهها و بزرگسالان که مقطع شکوفه  ها با همکاری آموزش و پرورش بود به نحو احسن انجام میگیرد.

 

وی در پایان گفت: شورای عالی قرآنی، سازمان تبلیغات، اداره فرهنگ و ارشاد ، آموزش و پرورش، سازمان اوقاف و امور خیریه همه با هم هستیم بحث موازیکاری هم برداشته شود همه با هم باید این گام را بردارند.